На 24 октомври 2018г. бе открит най-дългия мост над вода (в морето) в Света. Мостът е дълъг 55км (*48.3км сумирана дължина на мостовата част) и се намира в Китай – свързва Хонг Конг (остров Лантау/Lantau), с градовете Джухай (Zhuhai) и Макау (Китай). Официално е известен като Hong Kong-Zhuhai-Macao (Macau) Bridge (HZMB). Наричат го също мега-мост!
Въпреки, че се нарича “мост”, проектът е доста по-сложен и включва мостова част, 2 изкуствени острови и подводен тунел между двата острова. Мостовата част е с обща дължина 48.3км, и с толкова е вписана в рекордите на гинес за най-дълъг мост над вода като сумирана дължина.
Целта на този тунел под водата е, за да може в продължение на няколко километра да преминават безпрепятствено кораби и други плавателни средства, без да се затруднява вече изградения воден трафик. Мостовата част пък е разделена на 2 основни части – от страната на Джухай и Макау, и от страната на Хонг Конг.
Мостът между Хонг Конг, Джухай и Макау е проектиран да издържи 120 години (най-вероятно се има предвид експлоатация). Времето за пътуване по моста и тунела ще бъде около 30 минути, вместо досегашното време за пътуване около 4 часа.
Цели и използване
Мостът е предвиден да подобри икономическата дейност и развитие на трите големи градове, които са разделени от вода и досега е отнемало доста повече време за пътуване по дългия обходен маршрут. В крайна сметка целта е региона да се превърне в икономически хъб и да създава много икономически възможности и работни места.
Друга цел на моста е да засили връзката на континентален Китай с Хонг Конг и Макау, свръзвайки ги с бърз и удобен път.
Ограничения – по моста не могат да пътуват всички желаещи, а това ще става само със специално издадено разрешително. Няма да се движи масов градски транспорт, а само частни автобусни линии. Очаква се постепенно натовареността на моста да се запълва, най-вече с логистични компании за транспорт/превоз на товари и други специални превози. Максималната предвидена пропусквателност на ден (дневна квота) се очаква да бъде до няколко (десетки) хиляди превозни средства на ден. Най-вероятно точният брой ще бъде установен опитно – със запълване на употребата и липсата на инциденти или сигнали за нередности в конструкцията.
Мостът свръзва 3 региона, от които един е с движение от дясната страна (Джухай, част от континентален Китай), а крайните 2 точки са с движение от лявата страна (Хонг Конг и Макау). Тъй като в Китай движението е с десен трафик, решено е мостът също да бъде с десен трафик. Пътуващите от и за Хонг Конг и Макау, използват специални трасета за преминаване от ляво в дясно движение (за влизане) и от дясно в ляво движение (на излизане). Това изисква малко повече внимание от страна на шофьорите.
Снимки и видео
Можете да разгледате снимки и видео от официалния изграден/изработен уеб сайт на моста (на английски език): hzmb.gov.hk/en/
Снимки от gettyimages.com:
Видео клипове
Кратко представяне:
- 4-5 мин. с факти и видео – https://www.youtube.com/watch?v=nf6PXdNvv3Q
- 20 минутна презентация на моста – https://www.youtube.com/watch?v=SiJyO_EitJk
Данни, статистика и секции на моста
Мостово-тунелната система е разделена на няколко части, наречени секции: основен мост, път за връзка с Хонг Конг и път за връзка с Джухай. Те пресичат през делтата на река “Pearl river”.
Данни и статистика за мостово-тунелното съоръжение:
- общата цена на моста е 126.9 милиарда yuan (около US$ 18.77 милиарда долара).
- за изграждането на моста са вложени огромни количества материали, сред които 400 000 тона стомана (по някои данни – 1.2 млн. тона), която се равнява на над 60 айфелови кули!
- за изграждането на моста са вложени 1.55 млн. тона бетон
- към днешна дата, мостово-тунелното съоръжение свръзва около 68 милиона души от трите големи градове и околностите
- максималната дълбочина на тунела е около 44 метра
- мостът е с движение от дясната страна (както това в Джухай, Китай), докато движението в Хонг Конг и Макау е с ляво движение
- ще бъдат използвани и екпериментирани нови технологии – камери против прозяване/заспиване (yawn cams). Ако засекат прозяване 3 пъти и ще известят операторите на моста, за да предотвратят евентуално заспиване.
- ще бъдат следени честота на биене на сърцето (удари в минута) и кръсното налягане, като информацията ще се изпраща до констролните центрове на съоръжението.
- ще бъде изпробвана система за лицево-разпознаване
- ще бъдат монтирани голям брой висококачествени/високопикселни high-definition камери за наблюдение, за осигуряване на безопасност и денонощно наблюдение над цялото съоръжение, както и против терористични нападения. Първоначално това ще стане от страната на Хонг Конг и ще бъде на подчинение на местната полиция, но впоследствие се очаква китайските власти от страната на Джухай и Макау също да поставят висококачествени камери за следене и наблюдение, свързани с полицията.
- мостовата част е с 4 ленти в една посока на движение, от които едната е аварийна.
- строителството на моста започва през 2011 година, но проектирането започва доста по-рано
- първоначално се планира мостово-тунелната система да е готова през 2016 година, но се забавя поради различни причини (вижте повече за изграждането на моста по-надолу)
- времето за пътуване е около 30 минути, докато обиколния път отнема около 4 часа
- очаква се голям интерес от страна на туристите и местните – с организиране на еднодневни турове/екскурзии от отсрещната страна на реката, което досега е изисквало цял ден – от сутрин до вечер, повече от което е отивало в пътуване.
- за туристите – снимките са забранени, поне що се отнася до зоните за гранична проверка (вход и изход на/от моста). Не е ясно дали по време на пътуването може да се наложат такива забрани, освен ако камерите и лицевото разпознаване не работят в пълен синхрон.
Общата цена на моста е 126.9 милиарда yuan (около US$ 18.77 милиарда долара). Предвид текущите разходи за поддръжка, не е ясно кога и дали изобщо този мост ще се изплати напълно, но освен икономическите сметки, този мост ще направи жителите на трите региона по-близки един с друг, което също е важно за китайското ръководство на високите етажи на властта.
Секции на моста
Основният мост представлява мостова и тунелна част. Тя свръзва изкуствен остров от страна на Макау и Джухай (континентален Китай) със пътят за връзка със Хонг Конг. Това включва 22.9км мост (виадукти) и 6.7км тунел, свръзващ 2 изкуствени острови. На изкуствения остров се намират помещения за гранична проверка от страна на континентален Китай и Макау.
Пътят за връзка с Хонг Конг свръзва основния мост с изкуствен остров, който се използва за гранична проверка от страна на Хонг Конг. Това включва 9.4км мостова част (виадукти), 1км тунел и 1.6км път по източното крайбрежие на Хонг Конг.
Пътят за връзка с Джухай свръзва изкуствения остров (помещаващ граничната проверка на Макау и континентален Китай), чрез тунел с град Джухай, където се свръзва към 3 магистрали в различни посоки.
Емоции и първи пътници по моста
Мостът бе официално открит за посетители на 24 октомври 2018г., а интересът бе подобаващ. Изминаването на 55 километра нов път, през няколко нови и различни едно от други съоръжения, е вълнуващо изживяване. Дори без да си турист, имаш усещането за нова природа около теб. Разбира се, има различни хора и всеки има различни очаквания и различни усещания. Можете да проследите разказът на Гардиън (на английски език) за първите пътници, пътуващи по моста.
Изграждане – история
История – мостово-тунелна система, свързваща Хонг Конг, Джухай и Макау, е предложена за първи път през 1980 година. Оригиналната идея е по подобие на вече изградената мостово-тунелна система в Чесапикския залив във Вирджиния, САЩ (Chesapeake Bay Bridge-Tunnel), където има 4 изкуствени острови, 2 тунела и 4 моста. След дълги разговори, продължили цяло десетилетие, решение така и не се е взело. В края на века и началото на нови век идеята отново е разгледана и през 2002 година е изразено одобрение за концепцията на мостове и тунел, за да не затруднява водния трафик.
През 2003 година е създадена координационна група/компания, коята да уточни всички технически и финансови детайли. През 2008 и 2009 година текат разговори за частично финансиране на проекта от страна на правителствата и останалата част да бъдат заеми.
Строителство
Мостът е предвиден да издържи на земетресения, тайфуни и ураганни ветрове до 340 км/час. Строителството отнема около 7-8 години.
Използваната стомана е 400 хиляди тона (1.2 млн. тона), което е равносилно на 60 пъти айфеловата кула.
По време на строителството, както се очаква за всеки голям проект, се получават забавяния и недостиг на средства. За конкретния проект това най-вече се дължи на забелязано движение на изкуствен остров с между 5 и 20 метра, което обаче е донякъде очаквано от строителите.
По време на строителството, официално са загинали общо 19 работници (9 от страна на континентален Китай и 10 от страна на Хонг Конг) и няколко стотици са ранени. Провеждат се и протести по този повод, за да се подобрят условията за работа.
Поради съмнения за фалшифициране на тестове при проверка за качеството на работа, през 2017 година са арестувани 21 души и тестовете за повторени. Не са открити отклонения от нормите.
През април 2018 са забелязани възможни проблеми с некачествено изработени защитни елементи на изкуствените острови и на подводния тунел. Има различни мнения, не се знае дали са предприемани допълнителни мерки.
От екологични организации обвиняват властите и строителите, че строителството на моста, изкуствените острови и тунела са причина за намаления брой бели делфини край моста, оценявайки намалението на около 50-60% спад само за 1 година – от април 2015 до март 2016.
Видео на конструкцията на някои елементи от мостовата част:
Архитектура
Архитектурният проект е изработен от архитектите на …. Архитектурата, дизайна, използваните форми, цветове и материали са специално подбрани с мисъл за Хонг Конг. Характерно за Хонг Конг е морето – вълните, синия цвят, и горите – дървото и зеления цвят. Архитектите на съоръжението са гледали природата около Хонг Конг за идеи и са взели своите решения. Трябва да мине известно време, докато се получат голям брой отзиви, от местни хора и от гости/туристи, за да се оцени дали архитектите са направили добър избор и дали цялото съоръжение се харесва на болшинството от хората.
Повече информация
Ако все още четете, най-вероятно искате да научите всичко за моста, за проекта, за изграждането, планирането, проектирането и строителството. Едно добро място да започнете с хронологията на историята по изграждането на мостово-тунелното съоръжение, представена от scmp.com.
Китай е страната на мега проектите
Китай вече е страната на мега проектите. Ако досега такива инвестиции и такова строителство можеха да си позволят само арабските страни, то вижте видео на 10 от най-интересните проекти в Китай: https://www.youtube.com/watch?v=JmiKWTRoiMk
Снимките са от: hzmb.gov.hk, gettyimages.com
Няма коментари за тази страница
Няма коментари.
Коментирайте