Около 28% от строителните компании са прекратили своята дейност. Това съобщи днес във Варна управителят на националната компания за недвижими имоти „Форос” Добромир Ганев. Той допълни, че още по-сериозна е цифрата по отношение на броя на затворилите агенции за недвижими имоти, който е между 30 и 40%. По данни на Камарата на строителите за първите 9 месеца на годината в България е регистрирано намаление на поръчките с 30-35%.
Добромир Ганев каза още, че за проблемите в сектора свидетелстват и издадените строителни разрешителни, които намаляват рязко, връщайки се на нива от 2005 г. Важна тенденция по отношение на новоиздадените разрешителни за строеж на жилищни сгради е намаляването на площта и общия брой апартаменти в сградите, т.е. новопланираните обекти са значително по-малки в сравнение с предходната година.
Свиването на имотния пазар намира израз преди всичко в понижаването на броя на регистрираните покупко-продажби на недвижимо имущество, заяви Ганев. В момента основен купувач на пазара на недвижими имоти е българинът. През последните години неговият дял при покупка на жилищен имот беше 70 – 80 %, от общия обем на сключените сделки, а в момента този дял е близо 92 %.
Най-много са намалели цените на новото строителство – средно с 13,75 %. Цените на старото монолитно строителство са се понижили с 12,51 %, а на панелните жилища с 11,61 %.
В териториално отношение, най-голям спад се наблюдава в Русе -19,53%, София -17,25% и Благоевград -15,79%. Във Варна понижението е с 10,98%, в Пловдив -12,70% и в Бургас -11,55%.
Интересна тенденция е, че докато през 2007 година 65 на сто от жилищата у нас са купени с банков кредит, днес само от 5 до 10 процента от купувачите реализират сделка с одобрен жилищен заем.
Източник: econ.bg
Няма коментари за тази страница
Няма коментари.
Коментирайте